Ekonomi

Tüm hanelerin elektrik ihtiyacı karşılanacak

Elde edilen elektrik, söz konusu dönemde tüm hanelerin veya yıl boyunca 16 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya eşdeğerdir. Ülkedeki doğal gaz santrallerinden üretilen elektriğin de 45 teravat saati aştığı belirtildi.

İngiltere’de kış döneminde hidro, rüzgar ve güneşten üretilen elektrik geçen yılın aynı dönemine göre 4 terawatt saat arttı. Üretimin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmaması durumunda ülkedeki net gaz ithalatının yüzde 22, boru hatlarıyla gaz ithalatının ise yüzde 28 olacağı belirlendi.

ECIU’nun yaptığı analizde yapılan hesaplamalara göre, kış döneminde yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriğin doğalgaz ile üretilmesi durumunda 95 terawatt-saatlik gaz veya 110 tankere karşılık gaz kullanımına ihtiyaç duyulacağı belirtildi. gemi sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG).

Bu önlem, İngiltere’de 10 milyon hanenin kış döneminde kullandığı gaz ölçüsüne eşit. Öte yandan nükleer ve biyokütle başta olmak üzere diğer kaynaklardan da 28 teravat saat elektriğin birebir çevrimlerle üretildiği belirtildi.

Analiz hakkında yorum yapan ECIU Güç Bölümü Lideri Jess Ralston, Birleşik Krallık’taki “eski elektrik sisteminin” değişmeye başladığını ve yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimde giderek daha büyük bir pay almaya başladığını söyledi. Pil kurulumlarının büyümesinin ve karadaki rüzgar çiftlikleri üzerindeki yasağın kaldırılmasının, sisteme daha fazla yenilenebilir enerjinin girmesini ve İngiltere’nin uluslararası gaz piyasalarındaki değişikliklere maruz kalmasını da önleyeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu