Ekonomi

Sanayi üretiminde büyük düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, sanayi üretim endeksinin hesaplanmasında aylık sanayi üretim anketi ve katma değer vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen veriler kullanılmaktadır. Depremden etkilenen illerde mücbir sebep açıklanarak bildirimler ertelendi ve bu illerden derlenen anketlerden yüzde 67 oranında yanıtlama oranı elde edildi. Bu nedenle Şubat ayı hesaplamalarında eksik gözlemler için e-fatura, e-arşiv fatura verileri ve istatistiksel sistemler gibi alternatif veri kaynakları kullanılarak talepte bulunulmuştur. Bu sistemlerle varsayılan büyüklüğün toplam içindeki payı ise yüzde 1,94 olarak belirlendi.

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi Şubat ayında yıllık bazda yüzde 8,2 azaldı. Sanayinin alt dalları incelendiğinde, madencilik ve taşocakçılığı branş endeksi yüzde 18,2, imalat sanayi sektör endeksi yüzde 8,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme imalat ve dağıtım fasıl endeksi yüzde 4,5 azaldı. Şubat ayı bir önceki yılın aynı ayına göre.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 6 azaldı.

Sanayinin alt fasılları incelendiğinde bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektör endeksi yüzde 11,2, imalat sanayi endeksi yüzde 6,6 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım endeksi yüzde 1,4 arttı.

Düzeltilmemiş sanayi üretim endeksi de Şubat ayında yıllık bazda yüzde 8,23 azaldı.

TÜİK verilerine göre sanayi üretim endekslerinin takvim etkisinden arındırılmış yıllık değişim oranları şöyle:

haberaltinyayla.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu