Haber

ABD: Rusya, gazeteci Evan Gershkovic’i haksız yere tutukladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, 30 Mart’ta Rusya’da ‘casusluk’ suçlamasıyla tutuklanan The Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gershkoviç’in ‘haksız yere tutuklandığını’ duyurdu.

Gazeteci Evan Gershkoviç’in resmi olarak ‘yanlış bir şekilde tutuklanmış’ olarak tanımlanması, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın onu serbest bırakması, istihbarat peşinde koşması, diplomatik koalisyonlar kurması, medyaya baskı yapması ve düzenli konsolosluk erişimi istemesi için Rusya’ya baskı yapma girişimleriyle sonuçlandı. ek yetki verdi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: GAZETECİLİK HATA DEĞİLDİR

The WSJ’nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vedant Patel, “Gazetecilik suç değildir. Rusya’yı Gershkovic’i derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz” dedi. Bakanlık, ABD’nin daha önce ‘haksız yere tutuklandığını’ ilan ettiği ABD vatandaşı Paul Whelan’ın serbest bırakılması çağrısını da yineledi.

Rusya’da ‘casusluk’ suçundan tutuklu bulunan gazetecinin davasını ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Rehine İşleri Özel Temsilcisi takip ediyor. Gershkoviç’in resmen “haksız yere tutuklandığı” ilan edilmesinden önce açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, gazetecinin “haksız tutuklanmasından hiçbir şüphesi olmadığını” belirterek, “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı telefon görüşmesinde bu durumu vurguladı. “.

WSJ: EVAN İÇİN ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPIYORUZ

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının ardından Gershkoviç’in durumuyla ilgili açıklama yapan WSJ gazetesi, “Evan ve ailesine destek olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz; serbest bırakılması için Dışişleri Bakanlığı ve diğer ilgili ABD’li yetkililerle çalışmaya devam edeceğiz. “

Gazete, “Evan değerli bir gazetecidir; tutuklanması özgür basına yönelik bir saldırıdır. Bu, dünyadaki tüm özgür halklara ve hükümetlere yansımalıdır.”

RUSYA: YASALARIMIZI İHLAL ETTİ, SİRKE YAKALANDI

Rusya, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “haksız tutuklama” açıklamasına Kremlin’den yapılan açıklamayla yanıt verdi. Reuters’e göre Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecinin “Rus yasalarını ihlal ettiğini” ve “suçüstü yakalandığını” iddia etti.

Rusya, söz konusu materyallerin “gizli” olduğunu söyleyerek Gerşkoviç’e yöneltilen “casusluk” suçlamasıyla ilgili herhangi bir kanıt sunmazken, başkent Moskova’daki bir mahkemenin, gazetecinin tutuklanmasına yönelik itirazı önümüzdeki hafta incelemesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu