Haber

Katar Müslüman mı? Katar’ın dini nedir?

2,66 milyon nüfusu olan Katar, artan petrol fiyatları ve sahip olduğu doğalgaz rezervleri sayesinde, 2021 yılında kişi başına düşen gelire nazaran dünyanın 4. varlıklı ülkesidir. Pekala, Katar Müslüman mı? Katar’ın dini nedir? İşte ayrıntılar haberimizde…

KATAR MÜSLÜMAN MI?

Katar vatandaşlarının tamamına yakını İslam dinine mensuptur. Etnik Arapların dışında birden fazla vatandaş, çeşitli ülkelerden petrol dalında çalışmak için gelmiştir. Arapça, ülkenin ana lisanıdır. Onlarca değişik milletten insanların bulunması, İngilizceyi de ikinci bir ulusal lisan hâline getirmiştir.

Katar Araplarının genelde üst seviye yönetici, bürokrat ya da mal sahibi olduğu ülkede öteki ülke Arapları bankalarda, petrol ve gaz tesislerinde ya da devletin kurumlarında memur olarak çalışırlar. Ülkenin demografik yapısı göçmenlik sistemine dayalıdır. Ülkede yabancı ülkelerden yaklaşık 1,8 milyona yakın personel çalışmaktadır. Çoklukla Filipinler, Nepal, Hindistan üzere ülkelerden beşerler bu ülkeye inşaat, sıhhat, hizmet, güç kesimlerinde çalışmak için gelirler.

KATAR NEREDE?

Katar yahut resmî ismiyle Katar Devleti, Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan bir Basra Körfezi ülkesidir. Tek kara sınır komşusu Suudi Arabistan olup, diğer tarafları Basra Körfezi ile çevrilidir. Kuzeybatısında Bahreyn, batı ve güneyinde Suudi Arabistan, doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri ve kuzeyinde İran bulunur.

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Doha’dır. Resmî lisanı Arapçadır. 2,66 milyon nüfusu olan Katar, artan petrol fiyatları ve sahip olduğu doğalgaz rezervleri sayesinde, 2021 yılında kişi başına düşen gelire nazaran dünyanın 4. güçlü ülkesidir. Katar, Orta Doğu’daki başka bütün körfez ülkelerinde olduğu üzere ekonomik olarak süratle gelişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu