Haber

İddia: Kubad Talabani, Hakan Fidan ile Ankara’da görüştü

Irak Kürdistan Yönetimi (IKRG) Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani’nin MİT Başkanı Hakan Fidan ile Ankara’da görüşmeye geldiği belirtildi. Rudaw’a göre Süleymaniye’deki gelişmelerin ardından Talabani ve beraberindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) heyeti Ankara’da MİT Başkanı Hakan Fidan ile görüştü.

KYB’den bir heyet dün Bağdat’ta MİT Başkan Yardımcısı ile bir araya geldi ve görüşmede Türk havalimanının Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı kullanan uçaklara açılması konusu ele alındı. İddiaya göre bugün Kubad Talabani ve beraberindeki KYB heyeti Ankara’da Hakan Fidan ile görüşerek KBY’ye döndü. Görüşmede Fidan, Türkiye’nin ‘KYB’nin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve PKK ile ilişkilerinden’ duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Fidan, Fidan, Ankara-Süleymaniye çıkarlarının normalleşmesi için bu çıkarların sona erdirilmesi gerektiğini belirtti.

SÜLEYMANYA SALDIRISI VE DUHOK’A DÜŞEN HELİKOPTER

15 Mart’ta Duhok’un Çemankê ilçesine bağlı Berkiyat köyü yakınlarında düşen helikopterde 3’ü kadın 7 kişi hayatını kaybetti. Daha sonra bu şahısların Süleymaniye’den Rojava’ya uçan QSD mensupları olduğu anlaşıldı. Helikopter kazasının ardından Dışişleri Bakanlığı, Türk havalimanının 3 Temmuz’a kadar Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan uçuşlara kapatıldığını duyurdu. 5 Nisan’da yapılan açıklamada, bu kararın alınmasını ‘PKK’nın Süleymaniye’deki faaliyetlerine’ bağladı.

7 Nisan’da Süleymaniye Uluslararası Havalimanı yakınlarında hava saldırısı düzenlenmiş ve saldırının amacının QSD Genel Komutanı Mazlum Abdi olduğu iddia edilmişti. QSD, Abdi’nin hedef alındığı iddialarını yalanlayarak, “Genel komutanımız görev başında. Bu tür haberler Kürdistan Bölgesi’ndeki bazı güçlere şantaj amaçlıdır.”

kumru-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu