Teknoloji

Denizlerde ve okyanuslarda büyüyen tehlike: Katil balinaların bir tekneye saldırma anı saniye saniye görüntülendi.

Katil balinalar dışarıdan bakıldığında etkileyici yaratıklardır. Hatta Özgür Willy gibi popüler aile filmlerine ilham kaynağı oldular. Ancak hepsi kendi sularında teknelerle karşılaştıklarında kibar davranmıyorlar. Son zamanlarda katil balinaların koordineli bir şekilde teknelere saldırmaya başladığı bildirildi. Katil balina sürüleri, çarpışmalar sonucunda üç teknenin batmasına neden oldu. Son saldırı videoya kaydedildi.

Bilim insanlarına göre saldırıların nedeni, Gladis adında bir katil balina . Uzmanlar, Gladis’in muhtemelen ilk saldırı dalgasını başlatan bir tekneyle çarpışma veya balık ağlarına takılma gibi travmatik bir deneyim yaşadığını düşünüyor.

Katil balinalar sosyal canlılar oldukları için diğer katil balinaların davranışlarını kolayca benimserler. Bu, Avrupa’daki birçok katil balinanın teknelere saldırmaya başlamasına neden olmuş gibi görünüyor. Baskınlar, yalnızca tekneleri tehlikeye atmakla kalmayan, aynı zamanda hayvanların kafa yaralanmalarına da neden olan çarpışmalarda meydana gelir. Bilim adamları, Gladis’in etrafında nasıl saldırılacağını öğretmeye devam ettiğini söylüyor, hatta genç balinalara öğretiyor.

Teknelere saldıran katil balinalar, özellikle de bu yaratıkların her zaman ne kadar nazik olduğu düşünülürse tuhaftır. Ancak okyanusun en güçlü yırtıcılarından biri olan büyük beyaz köpekbalığı bile katil balinalardan korkar. Gerçekten ürkütücü gerçek şu ki, bu sürekli öğrenen durum diğer balina popülasyonlarına yayılabilir ve tekneler ve katil balinalar arasında gerçek bir savaşa neden olabilir.

Son saldırı 2 Mayıs’ta Cebelitarık Boğazı’nda bildirildi. Bir yat, bir sürü katil balinayla karşılaştığında başı belaya girdi. yatta, Janet MorrisVe Stephen Bidwell Birkaç isimleri vardı. Çift, görüntüde katil balinaların saldırı anını yakalamayı başardı. Katil balinalar tekneyi batırmazken binlerce dolar değerinde ciddi hasara yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu