Haber

Biden, Polonya Başbakanı Morawiecki ve Moldova Cumhurbaşkanı Sandu ile bir araya geldi

YENİ ABD Lideri Joe Biden, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ve Moldova Devlet Başkanı Maia Sandu ile yaptığı görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna’ya verilen desteği ele aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Rusya-Ukrayna savaşının yıldönümü kapsamında Polonya’da bulunan Biden, Varşova’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde yaptığı konuşmanın ardından Polonya Başbakanı Morawiecki ve Moldova Cumhurbaşkanı Sandu ile bir araya geldi.

Biden, Morawiecki ile yaptığı görüşmede Polonya hükümetinin ABD’li Westinghouse şirketi ile ilk üç nükleer reaktöre teknoloji desteği sağlamak üzere bir anlaşma imzalayarak iki ülke arasındaki uzun vadeli stratejik güç ortaklığını pekiştirme kararını memnuniyetle karşıladı. İki cumhurbaşkanı, Ukrayna’ya destek ve Hint-Pasifik’te işbirliği de dahil olmak üzere diğer alanlardaki ortak önceliklerini de ele aldı.

Biden, Sandu ile görüşmesinde ABD’nin Moldova’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik takviyelerini teyit ederken, siyasi ve ekonomik alanda attığı adımlarla Ukrayna savaşının etkileri kapsamında ABD’nin bu ülkeye verdiği desteğe vurgu yaptı. , demokratik reform gündemi ve güç güvenliği dahil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu