Haber

Xi, Bahreyn Kralı Hamad Bin Isa Al Khalifa ile Görüştü

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 9 Aralık 2022’de Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde Bahreyn Hükümdarı Hamad bin İsa el Halife ile bir araya geldi. (Fotoğraf: Huang Jingwen/Xinhua)

RİYAD, 10 Aralık (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Cuma günü Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde Bahreyn Hükümdarı Hamad bin Isa Al Khalifa ile bir araya gelirken, Çin, Bahreyn ile kalkınma stratejileri sinerjisini güçlendirmeye ve ekonomik kalkınma projelerine aktif bir şekilde katılmaya istekli. . dedi ki.

Görüşmede Xi, Çin’in tıp ve sağlık alanındaki işbirliğini güçlendirmek ve Bahreyn’de Çin eğitimini teşvik etmek istediğini de belirtti.

Çin’in ulusal egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını koruması konusunda Bahreyn’i desteklediğine dikkat çeken Xi, Bahreyn’in Çin’in temel çıkarlarını ilgilendiren konularda Çin’e uzun vadeli ve sağlam desteğini takdir etti.

Çin’in, Bahreyn’in Çin’in Arap ve Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) ülkeleriyle işbirliğini ilerletme çabalarını takdir ettiğini kaydeden Xi, Çin’in, Çin-Arap ve Çin-KİK ilişkilerinin daha da geliştirilmesini desteklemek için Bahreyn ile çalışmaya hazır olduğunu söyledi. sözlerine ekledi.

Xi ayrıca Çin’in Bahreyn’i Şangay İşbirliği Örgütü’nün diyalog ortağı olduğu için tebrik ettiğini ve Bahreyn ile çok taraflı platformlarda irtibat ve işbirliğini güçlendirmeye istekli olduğunu kaydetti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 9 Aralık 2022’de Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde Bahreyn Hükümdarı Hamad bin Isa Al Khalifa ile bir partiye geliyor. (Fotoğraf: Huang Jingwen/Xinhua)

Bahreyn ve Çin’in çok dostane çıkarları olduğunu ve Bahreyn’in Çin’i değerli bir stratejik ortak olarak gördüğünü vurgulayan Kral Hamad, Bahreyn’deki gençlerin Çin’i sevdiğini, Çin’den etkilendiklerini ve Çin’in geleceği temsil ettiğine inandıklarını söyledi. .

Bahreyn ile Çin’in ortası arasındaki iş birliğinin sınır tanımadığının altını çizen Kral Hamad, Bahreyn’in daha fazla sonuç alınabilmesi için Çin ile ekonomi, ticaret, altyapı ve sağlık alanlarında daha fazla işbirliğini içtenlikle beklediğini söyledi.

Toplantıda diğerlerinin yanı sıra Ding Xuexiang, Wang Yi ve He Lifeng da hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu