Ekonomi

VW ve Redwood’dan pil geri dönüşüm ortaklığı

HANDE BERKTAN

Alman otomotiv şirketi VW ile pil malzemeleri ve geri dönüşüm girişimi Redwood Materials, eski dizüstü bilgisayarları elektrikli araç pillerine dönüştürmek amacıyla yeni bir iş birliğine girdi.

Redwood, geliştirdikleri teknoloji ile pillerden nikel, kobalt, lityum ve bakır gibi kritik minerallerin yüzde 95’inden fazlasını geri kazanabileceklerini ve ardından metalleri ABD’ye tedarik edilen pil bileşenlerine dönüştürebileceklerini açıkladı.

Tesla’nın kurucu ortağı ve CTO’su olan kurucu ortak ve CEO JB Straubel, uzun süredir kapalı devre sistemler oluşturmanın pil maliyetlerini, hammadde madenciliği ve nakliye ihtiyacını azaltacağını savundu.

Hatırlanacağı üzere Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Volkswagen ve Audi, geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 1.000 bayilik bir ağdan son kullanma tarihi geçmiş elektrikli araç pil paketlerini kurtarmak ve geri dönüştürmek için Redwood ile bir sözleşme imzaladı. Audi daha sonra tüketici odaklı bir geri dönüşüm programı başlatmak için Redwood ile ortaklığını genişletti.

Amerika’da Volkswagen, tüketici elektroniği toplamak için bayilerde çöp kutuları kurmayı kabul etti. Çöp kutularında toplanan cep telefonları, kablosuz elektrikli aletler, elektrikli diş fırçaları, kablosuz kulaklıklar ve diğer lityum iyonla çalışan cihazlar dahil olmak üzere piller ve cihazlar, EV pilleri olarak daha fazla geri dönüştürülmek üzere Redwood’un Nevada tesisine gönderilecek.

Redwood, pil hücresi üretiminden çıkan hurdaları geri dönüştürmek ve işlemek için Panasonic gibi şirketlerle anlaşmalar yaptı. 2021’in başlarında Redwood, günlük tüketicilere ve hurda çekmecelerinde duran tüm eski elektronik cihazlara sessizce bir geri dönüşüm programı başlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu