Haber

TİKA’dan Gazze’de okul öncesi eğitime destek

Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı (TİKA), Filistin’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki Sultan Abdülhamid Han Anaokuluna ekipman desteği sağladı.

Eğitimde yaşanan sorunların azaltılmasına destek olmak amacıyla başlatılan proje kapsamında Sadakataşı Derneği’nin desteğiyle inşa edilen Sultan Abdülhamid Han Anaokulu, TİKA’nın sağladığı ekipmanlarla yenilendi.

400 öğrencinin eğitim gördüğü anaokulu, yenileme işleminin ardından öğrenci ve öğretmenler için yeni masa ve sandalyeler, dolaplar ve oturma takımlarıyla donatıldı.

Başkanlığımızca okullarının tadilatı ve tefrişi tamamlanan Gazzeli çocuklar sıralarındaki yerlerini alarak eğitim dönemine başladı.

Gazzeli çocukların neredeyse yarısı eğitime ulaşamıyor

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006 yılından bu yana karadan, denizden ve havadan ablukaya alıyor.

Gazze’de yıllardır devam eden abluka birçok şubeyi olumsuz etkilemeye devam ederken, bu ağır koşullardan en çok etkilenen dairelerin başında da eğitim geliyor.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre 5-17 yaş arası çocukların neredeyse yarısı okulsuzluk ve diğer imkansızlıklar nedeniyle eğitimlerini tamamlayamıyor.

Bu kurallara göre birçok okul, sınıfların yetersiz olması ve sınıfların kalabalık olması nedeniyle yarım günlük eğitim sistemini uygulamak zorunda kalıyor.

haberyenipazar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu