Haber

Rusya Savunma Bakanlığı: Rus ordusu Donetsk’e doğru hareket ederek daha avantajlı mevzilere geçti

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya’nın Ukrayna’da yürütmeye devam ettiği özel askeri operasyona ilişkin güncel bilgileri aktardı.

Rus askerlerinin Donetsk istikametinde ilerlerken daha avantajlı mevzilere geçtiğine işaret eden Konaşenkov, düşmanın çatışmalı keşif girişimlerinin topçu ateşi ile önlendiğini söyledi. Rus komutan, bu taraftaki düşmanın bir günlük kayıplarının 130’un üzerinde asker, iki tank, üç zırhlı savaş aracı ve üç araba olduğunu bildirdi.

Kharkov Bölgesi ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin (LHC) Kupyansk tarafında Rus topçusu tarafından açılan ateş sonucu 20’den fazla Ukrayna askeri, bir piyade savaş aracı ve iki otomobilin etkisiz hale getirildiği belirtilmelidir. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin insan gücü ve askeri teçhizatının toplandığı yer. Öte yandan Konaşenkov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri birliklerinin LHC’nin Krasny Limanı tarafında iki bölgesinde vurulduğunu belirtti. LHC’deki Rozovka yerleşiminde Ukrayna’ya ait 4 sabotaj kümesinin etkisiz hale getirildiğini söyleyen Konaşenkov, “Krasny Limanı istikametinde düşmanın toplam zayiatı yaklaşık 70 Ukrayna askeri, iki zırhlı savaş aracı ve iki pikaptı.”

Tümgeneral Konaşenkov, Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki (DHC) üç yerleşim birimine sonuçsuz bir saldırı girişiminde bulunan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri 72’nci Mekanize Tugayı ile 108’inci Bölgesel Savunma Tugayı’nın Rus birliklerinin top ve ağır eylemleriyle yenilgiye uğratıldığı bilgisini verdi. Güney Donetsk yönünde. DHC’deki Nikolskoye yerleşiminde Ukrayna’ya ait iki sabotaj grubunun etkisiz hale getirildiğini kaydeden komutan, Ukrayna ordusunun bu cephede 80’e yakın asker, iki zırhlı muharebe aracı ve üç kamyonet kaybettiğini söyledi.

Herson Bölgesi ve DHC’de Ukrayna ordu birliklerinin konuşlandığı bölgelerin taktik uçak, füze ve topçu kuvvetleriyle vurulduğuna dikkat çeken Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin atış mevzilerindeki 56 topçu birliği, insan gücü ve askeri teçhizatı vurduğu bilgisini verdi. 139 bölgede kuvvetler.

Konaşenkov, Rus hava savunma sistemlerinin LHC, DHC, Zaporozhye ve Herson bölgelerinde Ukrayna’ya bağlı 8 insansız hava aracını bir günde, DHC’de ise HIMARS ve Uragan çok namlulu roketatar sistemlerinden fırlatılan 6 mermiyi düşürdüğünü vurguladı. LHC ve Zaporozhye Bölgesi engellendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu