Haber

Mısır ve Irak ekonomi alanında 11 mutabakat zaptı imzaladı

Mısır Başbakanlık OfisiResmi ziyareti kapsamında Kahire’de bulunan Irak Başbakanı Muhammed Muhammed, Şii el-SudaniMısır Başbakanı ile Mustafa Mebduli’“Mısır-Irak Ortak Yüksek Komitesi” toplantısı başkanlığında gerçekleştirildi.

Komite toplantısının ardından Bağdat ve Kahire arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin 11 mutabakat zaptı imzalandı.

Irak Başbakanı Sudani, imzalanan anlaşmaların iki ülke arasındaki ilişkilerin bir sonraki aşaması için bir yol haritası olduğunu, bunun ekonomik ve ticari işbirliğinin önünü açma iradesini ifade etmek anlamına geldiğini kaydetti.

Mebduli, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini söyledi. işbirliği ufuklarının genişlemesiyle” sıçrama sahnesi olacağını söyledi.

Sudani, Cumhurbaşkanı Sisi ile de görüştü

Öte yandan Irak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Başbakan Sudani, Mısır ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile de bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ortaklığın güçlendirilmesi, çeşitli düzeylerde somut gelişmelere sahne olan bağlantılar, uluslararası ve bölgesel gelişmeler değerlendirildi.

Sudani, iki ülke için çeşitli alanlarda sürdürülebilir kalkınma ve entegrasyonun değerine vurgu yaparken, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de Irak ile uzun vadeli ortaklık çerçevesinde işbirliğini çeşitli alanlarda genişletmek istediğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu