Haber

Mısır: Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için istişare süreci başlatılacak

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeid, Mısır’ın ortasındaki ilişkilerin düzeltilmesi için Türkiye ile istişare süreci başlatılacağını söyledi.

Mısır’ın özel televizyon kanalları “Al-Hayat” ve “Sada Al-Balad”a konuşan Sözcü Ebu Zeyd, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri’nin Türkiye ziyaretinin sonuçları ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ebu Zeyd, Şükrü’nün Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremler nedeniyle insani dayanışma amacıyla Türkiye’yi ziyaret ettiğini söyledi.

Türkiye ile Mısır arasındaki bağlantılara değinen Ebu Zeid, “Her iki tarafın da Katar’daki görüşmeden sonra ilişkileri normal seyrine döndürme yönündeki ortak arzularını yansıtan birçok mesajı var.” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “(Çavuşoğlu ile Şukri arasında) mutabakata varılan husus, iki tarafın doğrudan devreye gireceği bir sürecin belirlenmesidir. Bu süreçte müzakere konuları belirlenir ve her birinin net bir vizyonu vardır. ülkenin duruşu ortaya konur ve canlılık kazanmasında belirleyici olur.” söz konusu.

Şukri’nin Türkiye ziyaretinin bundan sonraki aşamada bu istişare yolunun başlamasına katkı sağlayacağını belirten Ebu Zeid, “Bu istişare süreci yakın gelecekte ilişkileri normalleştirmeyi hedefliyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Şükrü ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Mısır’dan yardım taşıyan “El Hürriye” gemisinin yanaştığı Mersin Uluslararası Limanı’nda basına açıklamalarda bulundu.

Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkilerde siyasi irade olduğunu belirten Shukri, bu bağlamda çok sağlam bir temel oluşturmanın değerine vurgu yaptı. Mısır Dışişleri Bakanı, “İlişkilerimizin bundan sonra en iyi seviyeye geleceğine inanıyorum” dedi. sözünü kullandı.

silvan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu