Ekonomi

KAYSO’dan ihracat değerlendirmesi

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
TÜİK’in haziran ayı ihracat verilerini takdirle karşılayan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Haziran ayında ihracatımız bir önceki aya göre yüzde 11,22 azalarak 291 milyon olarak gerçekleşti. 126 bin dolar. Geçen yılın haziran ayına göre yüzde 19’luk bir düşüş var” dedi.

Haziran 2023’te en çok ihracat yapılan departmanları ve ülkeleri anlatan Büyüksimitci, ihracat kalemleri arasında mobilya branşının ilk sırayı koruduğunu, ardından elektrikli ev aletleri ve kabloların geldiğini, en çok ihracat yapılan ülkelerin ise Almanya, Irak ve Almanya olduğunu söyledi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ.

Haziran ayında ihracat adetlerinde bir önceki aya göre bir miktar düşüş yaşandığına dikkati çeken Lider Büyüksimitci, “Döviz kurlarının gerçekleşmesi rekabetçi sektörlerimiz için oldukça iyi olacak ancak Avrupa ve ABD’de ciddi bir sakinlik var. . Ancak bu sakinlik bizi de etkiliyor. Kayseri olarak her zaman ithalatımızın iki katı kadar ihracat yapıyoruz. Bu açıdan ülkemize cari fazla veren bir iliz. İnşallah bu şekilde devam ederek Türkiye’nin cari açığına katkı sağlamaya devam edeceğiz. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in kaynakların ihracata ve yatırıma yönlendirilmesi konusundaki açıklamaları bize oldukça pahalıya mal oluyor. İnşallah hükümetimizin ortaya koyacağı öngörülebilir programla kayıplarımızı telafi edeceğiz. Şehrimizin ihracatına katkı sağlayan tüm sanayicilerimize ve çalışanlarımıza canı gönülden teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

haber-cekerek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu