Haber

İzmir’de havuzlar kuruldu, çocuklar sevindirildi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in düzenlediği sporda fırsat eşitliği ilkesi kapsamında bu yıl dezavantajlı mahallelerde 7 adet portatif havuz hizmete açıldı. İzmirli minikler, havuz hizmeti için Lider Soyer’e teşekkür etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sporu kent geneline yayma hedefi doğrultusunda dezavantajlı mahallelerde yaz aylarında açtığı portatif havuzlar bu yıl da hizmete açıldı. Minikler, Kiraz ve Beydağ merkez, Bornova Meriç, Konak Kadifekale ve Pazaryeri, Bayraklı Cengizhan ve Buca Laleli mahalleleri olmak üzere 7 noktada daha havuzla buluştu. 6-13 yaş arası çocuklara portatif havuzlarda iki ay boyunca yüzme eğitimi verilecek.

Hedef 23 bin çocuğu eğitmek
İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Hakan Orhunbilge, Lider Tunç Soyer’in projeye büyük önem verdiğini belirterek, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak 3 yıldır dezavantajlı bölgelere portatif havuzlar kuruyoruz. İlk 2 yılda yaklaşık 12 bin çocuğa yüzme eğitimi verdik. Bu yıl havuzlarımızın büyüklüğü arttı ve hedefimiz 11 bin çocuk. Üçüncü yılın sonunda yaklaşık 23 bin çocuğumuza yüzme eğitimi vermiş olacağız. Gelecek yıl başkanımızın koyduğu hedefle havuz sayısını 10’a çıkarmayı planlıyoruz. Projeyi büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Su sporlarına karşı pozitif ayrımcılık
İlk yıl 3 havuzla yola çıktıklarını ve bugün 7 havuza ulaştıklarını belirten Hakan Orhunbilge, “Gerek şehir merkezinde gerekse kenar mahallelerde olabildiğince çok çocuğa ulaşmaya çalışıyoruz. Portatif havuzlar dışında yüzme eğitimlerimiz devam etmektedir. 2 açık 2 kapalı 4 havuzumuz var ve burada 30 bin çocuğa yüzme eğitimi veriyoruz. İzmir 650 kilometrelik kıyı şeridi ile önemli bir kıyı kentidir. Su sporlarına ayrıcalık tanıyoruz” dedi.

Hijyen en değerli bahislerden biridir.
Havuzlarda hijyene büyük önem verildiğini belirten Orhunbilge, “Açık ve kapalı havuzlarımızda en önemli konu çocuklarımızın sağlığı. Burada duş almadan hiçbir çocuğumuzu havuza alamıyoruz. Havuzun girişinde ayakları temizlemek için su bulunmaktadır. Havuzlarımızdan her gün numune alınmaktadır. Anne babalarımız nur içinde yatsınlar. Uzman eğitmenlerimiz var. Her zaman çocukların yanındalar” dedi.

“Halkın içinden çıkan çocuk neden şampiyonalarda olmasın”
Projeden yararlanan aileler de çocuklar da memnun. Portatif havuzdan bir arkadaşı sayesinde haberdar olduğunu ve çocuğunu kaydettirdiğini belirten Yılmaz Acar, “Çocukları aktif olarak bu şekilde yönlendirmek çok güzel. Yazın hepsi eve kapanıyor. Yüzmeyi öğrenmek çok önemlidir. Şehrin merkezinde olması büyük avantaj. İnsanların artık bütçe sorunu var, çocuğunu denize götüremeyenler var. Bu havuzlar çocukları eğlendiriyor ve sevindiriyor. “Ücretsiz olması harika” dedi.
İzmir’de kurs sayısının arttırılması gerektiğini vurgulayan ve havuzu çok sevdiğini söyleyen anne Bahriye Acar, “Kızım suyu çok seviyor. Havuzu çok istiyordu. Umarım buraya gelen çocukların önleri açılır. Halktan buradan çıkan çocuk neden şampiyonluklarda olmasın? Duru, Masal ve Ezgi’nin de orada olduğunu neden söylemeyelim? İzmir’den geldi, İzmir kızı demeyelim’ dedi.
Anne ve babasıyla havuza gelen Duru Acar, “Çok heyecanlıyım. Çok mutluyum. Bunu çok istiyordum.”

“Her şey mükemmel”
Çocuğunu yüzme kursuna götüren velilerden Serpil Pala, “Böyle bir proje çocuklara çok fayda sağlayacaktır. Enerjilerini tüketecekler. Memnunuz. Çocuklara iyi bakıyorlar. Arkadaşları oluyor. Memnun kaldık, böyle devam etsin.”
Veli Nurdan Keskinbaş, “Öncelikle Başkanımız Tunç’a teşekkür ederiz. Çocuklar için çok faydalı olacağına inanıyorum. Çocuklar burada çok mutlu. Yaz aylarında birbirleriyle karışırlar. Tablet ve televizyonlardan kalkıyorlar. Çok iyi tasarlanmışlar. Eksik bir şey yok. Her şey mükemmel. En önemlisi çocuklar mutlu” dedi.
Küçük Mira Çimen, “Çok heyecanlıyım. Böyle bir kursum olduğu için çok mutluyum. Çok güzeldi. Evde canım sıkıldı” dedi.

Miniklerden Lider Soyer’e teşekkürler
Havuza gelen İzmirli minikler de keyifli vakit geçiriyor. Duru Denizbaş, “Kendimi çok mutlu hissediyorum. Böyle bir etkinliği bizim için düzenlediği için Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. Asya Demirci, “Günlerimiz çok güzel geçiyor. Hep böyle olsun. Burayı bize açtığı ve bu tür etkinlikleri düzenlediği için Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ediyoruz” dedi. Rukiye Hira Çelik, “Havuza ulaşamayan çok çocuk var. Ben de buraya geliyorum. Çünkü havuzlara ulaşamıyoruz. kullanmayı seviyorum Çok teşekkür ederim” dedi.
“Belediye başkanımıza böyle bir ortamı yarattığı için teşekkür ediyorum. Voleybol ve satranç gibi kulüplerin olması da çok güzel. Burası da çok güzel. Beyhan Toprak’a eşlik eden minik Eylül Teleker, “Çok severek kullanıyoruz” diyerek, “Başkanımıza bize havuz yaptırdığı için çok teşekkür ediyorum. Bugün yazdım, yüzeceğim” dedi.
 
İşte havuzların açıldığı yerler
Bayraklı Cengizhan Mahallesi 1620/39 sokak / Ekrem Akurgal Spor Tesisleri yanı basketbol sahası içi
Konak Pazaryeri Mahallesi 947 sokak No:2/4 Altınordu Tesisleri
Konak İmariye Mahallesi 992 sokak No:8/A Kadifekale
Bornova Meriç Mahallesi Behçet Uz Mesire Alanı EÇEV Vakıf bahçesi
Buca Laleli Mahallesi Gürçeşme Caddesi No:420 Eski Huzurevi (Gürçeşme)
kiraz merkezi
Beydağ merkez

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu