Haber

İtalya’da hükümet, kuraklık kriziyle mücadele için yol haritasını belirliyor

İtalya’da sağcı koalisyon hükümeti, kuraklık kriziyle başa çıkmak için bir kontrol mekanizması oluşturmaya ve bu mekanizmanın başına mükemmel bir komiser atamaya karar verdi.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kuraklık ve devam eden su sorununu görüşmek üzere Başbakan Giorgia Meloni başkanlığında ilgili bakanların katılımıyla olağanüstü toplantı düzenlendiği belirtildi.

Toplantıda, kuraklıkla mücadelede atılacak adımlar konusunda 4 unsurlu bir yol haritasının belirlendiği belirtildi.

Buna göre Başbakanlıkta bu konuyla ilgili tüm bakanlıkları kapsayacak bir teftiş sistemi kurulacak ve bu sistemin yürütülmesinden büyük bir komiser sorumlu olacaktır.

Bu kapsamda, kuraklık sorununa müdahale önceliklendirilerek, uygun programlanması, bölgeler ve ilgili yerel kurumlarla mutabık kalınarak “ulusal su yönetim planı” belirlenecektir.

Çalışmalar hızlandırılacak ve gerekli yasal sadeleştirmeler hayata geçirilecektir.

Ayrıca su kaynaklarının sorumlu kullanımı konusunda bir bilinçlendirme kampanyası başlatılacaktır.

Ortada Tarım Bakanı Francesco Lollobrigida, Temsilciler Meclisi’nde milletvekillerinin kuraklıkla ilgili sorularını yanıtlarken, bu soruna parlamentoyu da dahil ederek kısa, orta ve uzun vadeli planlarla yaklaşmaları gerektiğini söyledi.

Su kemerlerini daha aktif kullanmaları ve faydalanmaları gerektiğini belirten Lollobrigida, son yıllarda bu sorun için ayırdıkları 8 milyar Euro’yu ancak bazı bürokratik aksaklıklar nedeniyle kullanamadıklarını ve hızlı bir hukuki müdahalenin gündeme geldiğini ifade etti. kullanımları için gereklidir.

İtalya’da kuraklık sorunu geçen yazdan beri devam ediyor

2022 yılının ilkbahar ve yaz aylarındaki yağış oranlarının düşük olması nedeniyle son 70 yılın en şiddetli kuraklığını yaşayan İtalya’da, özellikle kuzey bölgelerde sonraki sonbahar ve kış aylarında yağışların az olması, bölge için endişe yaratıyor. gelecek aylar.

İklim araştırma kuruluşu CIMA’nın geçen hafta yayınladığı verilere göre, Alpler’deki kar oranı bu kış son 10 yılın ortalamasına göre yüzde 53 daha azdı ve bu durum ülkenin en uzun nehri olan Po’nun su seviyesini de etkiliyor. 652 kilometrelik uzunluğu ile tarımsal üretimin ana unsurlarından biridir. yansıtılır. Po’nun su seviyesinin bu yıl son 10 yıla göre yüzde 61 daha düşük olduğu belirtildi.

Ülkede geçen yıl yaşanan kuraklığın tarım sektöründe yaklaşık 6 milyar avroluk kayba yol açtığı basına yansımıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu