Haber

İspanya ve Polonya’dan gelen oy pusulaları diplomatik kuryelerle Türkiye’ye gönderildi.

Avrupa ve Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için oy verme süreci birçok noktada tamamlandı.

Polonya, İsviçre, İsveç, Bulgaristan, İtalya, Malta, ispanyaTürkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimi için Portekiz, Yunanistan, Çekya, Slovakya ve Macaristan’da oy verme sürecinin sona ermesiyle sandıklar kapatıldı.

KONSOLOSLUKTA OYLAR KORUNUR

Oy verme işlemleri 5-7 Mayıs tarihlerinde Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği ve Barselona Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirildi. Madrid’de 2 bin 673, Barselona’da 3 bin 165 ve 5 bin 838 kayıtlı seçmenin bulunduğu İspanya’da seçimlere katılım yüzde 55 civarında gerçekleşti. Rahat ve sorunsuz oy kullanma işlemlerinin ardından sandıklarda toplanan oy pusulaları, gece saatlerinde Madrid Büyükelçiliği ve Barselona Başkonsolosluğu’nda diplomatik torbalarda muhafaza edilerek mühürlendi.

DİPLOMATİK KURYELERLE GÖNDERİLDİ

Sabah saatlerinde havalimanlarına taşınan sandıklar, diplomatik kuryeler eşliğinde Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul seferini yapacak uçaklara yerleştirildi. Oy pusulaları Türkiye’ye teslim edildikten sonra kolluk kuvvetlerinin gözetiminde Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’na götürülecek.

POLONYA’DA OYLAR DA GÖNDERİLECEK

1484 seçmenin kayıtlı olduğu ve ilk kez oylamanın yapıldığı Portekiz’de ise Lizbon’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde kullanılan oyların yer aldığı sandıklar aynı güzergahtan THY’nin Lizbon-İstanbul seferi ile Türkiye’ye gönderilecek. 12.55 CET’de kalkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu