Yaşam

İkizler Güvenilmez, Akrepse Kaçın: Astrolojiye İnananlar Kişileri Burçlarına Göre Ötekileştiriyor Olabilir mi?

İkizler burçları istikrarsız oldukları için Akrepler ise güvenilmez bulundukları için sevilmiyor. Oğlak burçları duygusuz ya da Yengeç burçları alıngan, diye nitelendiriliyor. Son vakitlerde astrolojiye ilginin artması ile birlikte insanların burçlarına nazaran etiketlendiğine şahit oluyoruz. Pekala hakikaten burçlarına nazaran insanların ötekileştirildiği gerçek mu?

Günümüzde astroloji giderek daha tanınan hale geliyor.

Bilim insanları bu mevzuya şimdi bir açıklık getirebilmiş değil. Lakin araştırmalar insanların gerilim altındayken astrolojiyi ve öteki bilimsel olarak sorgulanabilir inançları benimseme mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Uzmanlar astrolojinin artan popülaritesini açıklayabilecek mevcut “stres faktörlerinin” -iklim değişikliği ve global acil sıhhat durumları gibi- içerdiğini öne sürüyorlar.

Pandemi ile başlayan konuta kapanma sürecinin insanları yalnızlaştırdığı düşünülüyor. Artık hiçbirimizin hayatı eskisi üzere değil. Ülkemizde doğal afetlerden ve iktisattan kaynaklı yaşanan ezalar da gayreti… Tüm bunlar beşerler üzerinde bir şeylerle eğlenme ya da oyalanma isteği oluşturuyor. Tahminen bu durum astrolojinin ivme kazanmasını açıklayabilir.

Öte yandan öteki araştırma astrolojiye inanan insanların, inanmayanlara nazaran daha narsist ve daha az zeki olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

www.psychnewsdaily.com

Araştırmacılar, bu ilginin hem astrolojinin hem de narsisizmin merkezinde yer alan “kendine odaklı bakış açısı’ nedeniyle olabileceğini öne sürüyorlar.

Araştırmacılara nazaran astroloji ve narsisizm ortasındaki irtibat muhtemelen onları birleştiren benmerkezci dünya görüşünden kaynaklanıyor.

Astroloji, alanında uzman şahısların denetiminden çıkıp beşerler ortasında yayılmaya başladıkça durumun iki farklı yüzü olduğunu da görüyoruz. Bu işi şuurlu olarak yapan astrolojinin ‘kitleleri birleştiren ve bireyin mental sağlığına iyi gelen’ bir ilim olduğunu sav ederken, başka bir kesim nefret söylemi ile burçları ötekileştirebiliyor.

“İkizler burçları dengesizdir, uzak durmalısınız. Akrep burçları aldatır, güvenmeyin.”

Özellikle toplumsal medya üzerinden burçlar hakkında ötekileştiren telaffuzların hayatımıza ne kadar tesir edebileceğini daha evvel düşünmemiş olabilirsiniz. Lakin bu yaygın nefret aşılayan telaffuzlar yavaş yavaş bir inanışa dönüşmüş durumda.

Öyle ki bu durum özel hayatlarımızın ötesine taşınmış hale gelmiş bile olabilir.

Atılan tweetlerin kurgu olduğuna dair tezler olsa da beşerler ortasında kin ve nefreti pompaladığına dair inançlar da var.

Aramızda birinci buluşmada ön yargı oluşturacağını düşündüğü için burcunu söylemek istemeyenler olabilir.

Her burç hakkında olumsuz yargılar içeren telaffuzlar yer alıyor.

Aslında durum tam da bundan ibaret lakin burçlara bakış açısı konusunda kesin ve net yargılar oluşmasına pürüz olmuyor.

Siz burcunuzun ötekileştirildiğini düşünüyor musunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu