Ekonomi

Haftanın en çok kazandıranı: Borsa mı, altın mı?

  • Haber7

Borsa güne yükselişle başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 21,79 puan ve yüzde 0,20 artarak 10.678,75 puana çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,25 ve holding endeksi yüzde 0,26 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,36 ile iletişim, en çok kaybettiren yüzde 1,39 ile menkul kıymetler yatırım ortaklığı oldu.

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankasının (Fed) bu yıl faiz indirimine başlayacağına yönelik iyimserliğin korunmasıyla pozitif bir seyir izlendiğini söyledi.

Altın fiyatları hareket için cuma gününü bekliyor. Altın fiyatları 2 gündür hareketsiz seyir izliyor. Altın yatırımcıları cuma günü ABD’de açıklanacak kişisel tüketim harcamaları verisini bekliyor. Ons altın 2 bin 349 dolardan işlem görürken; gram altın 2 bin 430 TL’den fiyatlanıyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, rekor seviyeden gerileyen altın ve borsayı Haber7‘ye değerlendirdi. 

YABANCI YATIRIMCI BORSADAN ÇIKIYOR MU?

Borsa İstanbul’un son bir ay içerisinde birçok sektörde yatay bir seyrin devam ettiğini belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, endeks içerisinde 10 bin puanın yakalanması ile hızlı bir ivme gerçekleştiğini ancak son dönemde bir isteksizliğin etkili olduğunu ifade etti. Bankaların ve holdinglerin sektör bazında borsaya destek olarak öne çıktıklarını dile getiren Sarı, diğer sektörlerin ise daha stabil kaldığını kaydetti.

 

 

Sarı, yatırımların mevduata kayması ile Borsa İstanbul’dan çıkışların olduğunu ancak yabancı girişinin de burada etkili olduğunu söyledi. Yatırımcının şu anda mevduata yöneldiğini ve bunun Borsa İstanbul’da yıl sonuna doğru negatif seyredebileceğini ifade eden Şirin Sarı, bu haftalık hareketleri ‘dinlenme’ olarak nitelendirdi.

ALTIN YATIRIMCISINA KRİTİK UYARI!

Cuma günü hem Avrupa’dan hem de Amerika’dan gelecek olan büyüme verilerinin altını etkileyeceğini dile getiren Şirin Sarı, Fed faiz indiriminin ötelenmesi ile altının erken fiyatlanmasına neden olabileceğini belirtti. Enflasyon rakamlarında soğuma hareketi gözlemlendiğinde senaryoda faiz indiriminin erken gelebileceğini söyleyen Sarı, altında ivmenin de yukarı yönlü olacağını ifade etti. Sarı, jeopolitik risklerinde hafta başında etkili olduğunu belirtti.

 

 

Geçtiğimiz hafta ile sert düşüşlerin sert düzeltmeler getirdiğini kaydeden Şirin Sarı, altında yatay seyirde devam eden bir tablo olduğunu söyledi. Sarı, gram altının 2450 TL’den fiyatlandığını ancak ons altında yükseliş olursa gram altında da 3100 TL’lerin görülebileceğini söyledi.

KAYNAK: HABER7

finikehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu