Ekonomi

Fitch Türkiye’nin potansiyel büyüme tahminini yükseltti

Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm (GEO) raporunda 10 gelişmekte olan ülke (EM) için orta vadeli potansiyel büyüme iddiasını GSYİH yüklü ortalama bazda yüzde 4’e düşürdü.

2021 yılında yapılan önceki değerlendirmede bu oran yüzde 4,3 seviyesindeydi.

Kuruluş, aşağı yönlü revizyonun ana sebebinin Çin’in arz yönlü büyüme potansiyeli tahminindeki 0,7 puanlık düşüş olduğunu belirtti.

Ağırlıklandırılmamış bazda, ortalama 10 gelişmekte olan ülkenin potansiyel büyümesi değişmeden yüzde 3’te kaldı; bu durum, diğer bölgelerdeki yukarı yönlü revizyonların yansımasıdır.

Kuruluş, Çin için büyüme iddiasını yüzde 5,3’ten yüzde 4,6’ya, Rusya için yüzde 1,6’dan yüzde 0,8’e, Kore için yüzde 2,3’ten yüzde 2,1’e, Güney Afrika için ise yüzde 2,3’ten yüzde 2,1’e düşürdü. yüzde 1,2’den yüzde 1’e düşürüldü.

Hindistan ve Meksika’nın sermaye/işgücü oranının çok daha iyi olmasından yararlanılarak bu iki ülke için yukarı yönlü ayarlamalar yapıldı.

Hindistan tahmini yüzde 5,5’ten yüzde 6,2’ye, Meksika tahmini ise yüzde 1,4’ten yüzde 2’ye çıkarıldı.

Polonya için tahmin yüzde 2,6’dan yüzde 3’e, Türkiye için yüzde 3,9’dan yüzde 4,1’e, Brezilya için yüzde 1,5’ten yüzde 1,7’ye, Endonezya için ise yüzde 4,7’den. Yüzde 4,9’a revize edildi.

pazarlar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu