Haber

Eğitim Şehitleri Parkı’ndaki palmiyeler için örnek duyarlılık

Ödemiş’te Zafer Mahallesi’nde bulunan Eğitim Şehitleri Parkı’ndaki palmiye ağacının kent magandaları tarafından yakıldığına dair haberler üzerine harekete geçen S.S İzmir Tabiat İncisi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi İdare Heyeti Lideri Hüseyin Heptepe örnek bir hassaslık sergiledi. Ödemiş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü grupları ile birlikte ziyan gören ağaç başta olmak üzere parktaki ağaçların bakımını yapan Heptepe, ortak hayat alanlarının korunması için herkesi hassas olmaya davet etti. Heptepe, palmiye ağaçlarındaki kırmızı palmiye böceği ile uğraşın de ehemmiyetine vurgu yaptı.

Ödemiş Belediyesi tarafından 2020 yılında Zafer Mahallesi’nde hizmete sunulan Eğitim Şehitleri Parkı’nın ortasında yer alan palmiye ağacının kimliği bilinmeyen kişi ya da şahıslarca yakılması reaksiyon toplarken hususla ilgili basında çıkan haberleri gören S.S İzmir Tabiat İncisi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi İdare Şurası Lideri Hüseyin Heptepe, Konak Belediyesi aracılığıyla Ödemiş Belediyesi’ne ulaştı.

Kooperatif olarak yanan ağaçla birlikte parktaki 7 palmiye ağacının bakımını Ödemiş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü takımları ile birlikte yaptıklarını lisana getiren Kooperatif Lideri Hüseyin Heptepe “Eğitim Şehitleri Parkı’nda Öğretmenler Günü öncesinde yakılmış palmiye ağacı haberini gördükten sonra bu imgelere duyarsız kalamazdım. Ödemiş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürümüzle irtibata geçerek kelam konusu ağacın tamiratını ve öbür palmiyelerin bakımını kooperatifimizce yapmak istediğimizi iletim ve bugün Ödemiş’e takımım ile gelerek gerekli bakımı yaptık. Bir daha bu türlü üzücü imgelerin yaşanmamasını diliyoruz.

Ege ve Akdeniz bölgemizde yayılmış olan kırmızı palmiye böceği ile çaba için de öncelikle şuna dikkat çekmek isterim Palmiye bakım budama ve tamiratları ile ilgili kanun teklifi hazırlanıp Meclise sunulmalıdır. Zeytin budama yasası üzere ilgili kurumdan müsaade alındıktan sonra gerçek mevsim ve yanlışsız budama sistemleri uygulanmalıdır. Sonrasında Kırmızı Palmiye Böceği kabusunu fizikî uğraş ile en asgarî düzeye getirmiş oluruz. Aksi takdirde Kentimizin ve İzmir’imizin simgesi olan Palmiyeler yok olmaya devam edecektir” diyerek çabanın kıymetini vurguladı.

Hafta başında Eğitim Şehitleri Parkı’nda yaşanan üzücü manzaraların akabinde tabiat dostlarının kıymetli bir hassaslık sergilediğini aktaran Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş şunları söyledi: “Yaklaşan Öğretmenler günü öncesi yaşadığımız bu üzücü imajların akabinde Eğitim Şehitleri Parkında bulunan Washington Palmiyelerinin bakımları ve kırmızı palmiye böceğiyle ilgili fizikî gayret İzmir Tabiat İncisi üretim ve pazarlama Kooperatifi tarafından tabiat dostu olarak fiyatsız yapmıştır.

Yeşile ve etrafa olan hassaslığı için Kooperatif Liderimiz Hüseyin Heptepe ve grubuna ayrıyeten Ödemişimizin bu hoş parkında bir ortada olmamıza vesile olan Konak Belediye Liderimiz Sayın Abdül Batur’a bilgi, emek ve takviyeleri için çok teşekkür ediyoruz.

“Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevre ile olur. Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur” kelamlarıyla bizlere rehber olan Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere eğitim şehitlerimizi hürmet ve rahmetle anıyor, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü bir kere daha kutluyorum”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu