Ekonomi

Edremit Belediyesi ata tohumlarıyla çiftçilik projesi başlattı

Edremit Belediyesi’nin ‘Cumhuriyet Çiftlikleri’ projesi meyvelerini vermeye başladı. Çikrikçi Mahallesi’nde belediyeye ait arazide 3 yıldır çoğaltılan genetiği bozulmamış cet tohumları çeşitlendiriliyor.

Edremit Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, Çikrikçi Mahallesi yolu üzerinde 7 dönümlük alanda cet tohumu üretiyor. 3 yıldır sürdürülen projeden elde edilen çalışmalar çeşitlenirken, hasat döneminde alınan tohumlar üretim döngüsü öncesi vatandaşlara ücretsiz olarak veriliyor.

Proje ile üretim çeşitliliğinin artacağını belirten Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Yaptığımız 3T geliştirme projesinin ayaklarından biri olan tarım projemiz kapsamında yerli tohumlarımızdan ürün elde ediyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günden beri konuşuyoruz. Bunu vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Cumhuriyet Çiftliklerimizde üretim artacak, yerli tohumluk için çalışmalarımıza ve desteğimize devam edeceğiz” dedi.

Ar-Ge faaliyetleri kapsamında ayrıca patlıcan reçeli için patlıcan reçeli üretildiği ve analizlerden olumlu sonuçlar alındığı ve üretim planlamasına geçildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu