Haber

Diyarbakır’da 18 saattir devam eden yangın kontrol altına alındı

Diyarbakır’da 18 saattir devam eden yangın kontrol altına alındı

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Lice ilçesinde dün akşam saatlerinde başlayan yangın, yaklaşık 18 saat sonra kontrol altına alındı.

Lice’nin kırsal Arıklı, Karahasan ve Serin mahalleleri arasında çimen ve meşe ağaçlarının bulunduğu bölgede çok sayıda noktada henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Haber verilmesi üzerine bölgeye Diyarbakır Büyükşehir ve Lice Belediyesi, itfaiye, jandarma ve Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü ile çevre illerden ekipler sevk edildi.

Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan alevler, ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Ekipler, sarp toprakta ilerlerken soğutma çalışmalarına saatlerce devam edecek.

Diyarbakır Orman İşletme Müdürü Davut Ayzit, Lice ilçesi Arıklı, Serin ve Karahasan bölgelerindeki 3 mahalleyi etkileyen yangının dün akşam saatlerinde başladığını hatırlattı.

3-4 saat sonra kontrol altına aldıkları yangının rüzgarın etkisiyle yeniden başladığını belirten Ayzit, sabah doğru etki biraz daha artınca grupları artırmaları gerektiğini söyledi.

Orman Genel Müdürlüğü olarak çevre illerden destek aldıklarını belirten Ayzit, “Bunun yanı sıra AFAD, gönüllüler, Dicle Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi, Lice Kaymakamlığı ve vatandaşlarımızın da desteğiyle yangını söndürdük. Yaklaşık 18 saat sonra kontrole gittik.Yaklaşık 20 hektarlık alanımız etkilendi.Çalışmalara devam edeceğiz. Risk yok. Can ve mal kaybı yoktur. Herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu