Haber

Çin Savaş Gemisi Avustralya Donanmasına Sonar Saldırısı Gerçekleştirdi

Avustralya, Çin savaş gemisinin uluslararası sularda sonar darbeleri kullanması nedeniyle Avustralya donanmasından 2 dalgıcın hafif yaralandığını duyurdu.

Avustralya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Richard Marles, Çin’in muhrip savaş gemisiyle “tehlikeli ve profesyonellik dışı etkileşime” ilişkin açıklama yaptı.

Marles, 14 Kasım’da uluslararası sularda seyreden Avustralya gemisi “HMAS Toowoomba”nın, uluslararası deniz kanalları ve sinyaller aracılığıyla pervanelerine bağlı balık ağlarını temizlemek için duracağını vurgulayarak, Çin’den uzak durmasını istedi. Dalış faaliyetleri sırasında savaş gemisi.

Çin savaş gemisinin, ihbarın ardından duran Toowoomba’ya yaklaşarak sonarını etkinleştirerek iki Avustralyalı dalgıcı sudan çıkmak zorunda bıraktığını kaydeden Marles, söz konusu dalgıçların sonar çarpması nedeniyle hafif yaralandığını belirtti.

Marles, ülkesinin olayla ilgili ciddi endişelerini Pekin’e ilettiğini ve askeri operasyonları güvenli ve profesyonel bir şekilde sürdürmeye davet ettiğini belirtti.

Çin ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

haberpehlivankoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu