Ekonomi

Çin bankaları ve JPMorgan, yavaş anlaşmalar nedeniyle Çin IB istihdamını azalttı

China International Capital Corp (CICC) ve CITIC Securities, listeleme ve anlaşma yapma faaliyetlerindeki yavaş toparlanmaya yanıt olarak Çin’deki yatırım bankacılığı işlerini azaltırken, JPMorgan Chase (NYSE:JPM) & Co da Hong Kong’daki işgücünü azalttı. CICC’nin bu yıl yatırım bankacılığı personelini en az %10 oranında azaltması beklenirken, bu durum COVID salgınının sona ermesinden bu yana Çin’in önde gelen yatırım bankalarındaki ilk önemli işgücü azaltımını etkileyecek. Bu arada, CITIC Securities Hong Kong’da yaklaşık bir düzine yatırım bankacılığı pozisyonunu ortadan kaldırıyor.

JPMorgan bu hafta Hong Kong’da en az altı bankacıyı işten çıkararak Asya’daki işgücünü küçülten diğer Wall Street bankalarına katıldı. Bu işten çıkarmalar, Bank of America, Morgan Stanley (NYSE:MS) ve HSBC’nin de 2024’ün başlarında Asya Pasifik’te çok sayıda yatırım bankacılığı pozisyonunda kesintiye gitmesi nedeniyle bölgedeki finans kuruluşları arasındaki daha geniş bir eğilimin parçası.

İşten çıkarmalar, Çin finans sektörünün işlem hacmindeki keskin düşüşle boğuştuğu bir dönemde gerçekleşiyor. Çin anakarasındaki ilk halka arzlarda (IPO) toplanan gelirlerde yaklaşık %90’lık bir düşüş yaşandı ve yılın ilk dört ayında toplam 2,6 milyar dolar ile 2013’ten bu yana en düşük rakama ulaşıldı. Buna ek olarak, Çinli şirketler için en önemli offshore listeleme merkezi olan Hong Kong, ilk çeyrekte halka arz gelirlerinde yıllık bazda %30’luk bir düşüş yaşadı ve yalnızca 4,7 milyar HK$ (600,3 milyon $) toplayarak 2009’dan bu yana en zayıf performansı gösterdi.

Hang Seng Endeksi’nin Ocak ayındaki en düşük seviyesinden %20’lik bir artış göstermesine rağmen, piyasanın toparlanmasına ilişkin belirsizlik, özellikle Hong Kong’da yerleşik yatırım bankacılarını etkilemeye devam ediyor. Devam eden ekonomik yavaşlama, artan Çin-ABD gerilimi ve durgun sermaye piyasaları, anlaşma yapma konusundaki zorlu ortama katkıda bulundu.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Hem CICC hem de JPMorgan bildirilen işten çıkarmalar hakkında yorum yapmayı reddetti ve Citic Securities’in offshore platformu CLSA işten çıkarmalarla ilgili sorulara yanıt vermedi. Bankacılar ve işe alım uzmanları daha önce Çin anakarası ve Hong Kong’da 2023’ün sonlarında başlayan personel kesintilerinin bu yıl boyunca yoğunlaşacağını tahmin ediyorlardı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habertepebasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu