Ekonomi

Çavuşoğlu: İsveç’in NATO üyeliğini kabul edemeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Terörle ilgili kaygıların iki aday ülke (İsveç, Finlandiya) tarafından giderilmesi gerektiğini söylediklerini hatırlatan Çavuşoğlu, “Diğer müttefiklerimizin de katkılarıyla Madrid’de üçlü bir mutabakat zaptı imzaladık. Finlandiya ve İsveç ile birlikte. O zamandan beri maalesef özellikle bu üçlü muhtıranın uygulanması konusunda İsveç tarafından tatmin edici adımlar atılmadı” dedi.

Mutabakat muhtırasında da açıkça ifade edildiği üzere terörün finansmanı, terör örgütüne adam devşirme ve terör propagandası gibi yasa dışı eylemlerin durdurulmasının amaçlandığını hatırlatan Çavuşoğlu, İsveç’te tüm bu faaliyetlerin devam ettiğini bildirdi.

Üçüncü görüşme 9 Mart’ta yapılacak

Üçüncü toplantının Brüksel’de yapılmasının faydalı olacağının altını çizen Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve diğer müttefiklerin “İsveç’te yasa değişti, İsveç açıklama yaptı, üye olsunlar” gibi açıklamalarda bulunduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, üçüncü görüşmeyle ilgili olarak, “(3. Daimi Ortak Mekanizma Toplantısı) 9 Mart’ta yapılacak. İsveç’in özellikle yükümlülüklerini yerine getirmediğini herkes görsün. O yüzden Brüksel’de yapılmasına ‘evet’ dedik.”

Bu mekanizmanın bir müzakere olmadığına işaret eden Çavuşoğlu, iki ülkenin üyeliğini müzakere etmek amacıyla değil, bu muhtıranın hayata geçirilip geçirilmediğini görmek ve anlamak için kurulduğunu söyledi.

İsveç ve Finlandiya’nın üyelik sürecinin birbirinden ayrılabileceğini belirten Çavuşoğlu, Finlandiya’nın üyeliğine İsveç’ten daha olumlu baktığımızı bizzat söyledi. Özellikle İsveç’in bu yükümlülükleri yerine getirmeden üye olması mümkün değil, bizim onay vermemiz mümkün değil.”

tercan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu