Ekonomi

Airbus, Spirit AeroSystems birimlerini 1 dolara satın alacak

Airbus, şu anda zarar etmekte olan Spirit AeroSystems’in belirli operasyonlarını satın almak üzere bir anlaşma yaptığını duyurdu. Bu satın alma Airbus’ın A220 ve A350 uçak modelleri için kilit bileşenlerin üretimini güvence altına almak için yaptığı stratejik bir hamledir. Anlaşmanın bir parçası olarak Airbus, Spirit AeroSystems’ten 559 milyon dolar tazminat alacak ve nihai anlaşma yapısına bağlı olarak varlıklar için 1 dolarlık nominal bir ücret ödeyecek.

Tazminat düzenlemesi, Airbus’ın Spirit AeroSystems’in elden çıkarmaya karar verdiği mali açıdan sorunlu faaliyetler üzerindeki kontrolü üstlenmeyi kabul etmesiyle birlikte geldi. Tazminatın kesin şartları açıklanmadı ancak Airbus’ın devralacağı faaliyetlerin mali durumuyla ilgili.

Bu işlem Spirit AeroSystems’in daha geniş kapsamlı bir elden çıkarma işleminin bir parçası olup, Boeing de şirketin diğer bazı varlıklarını geri almaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta teslimat ve üretim projeksiyonlarını aşağı doğru ayarlayan Airbus, bu anlaşmayı ticari uçak programları için tedarik zincirini hem operasyonel hem de finansal olarak istikrara kavuşturmanın bir yolu olarak görüyor.

Satın alma işlemi Airbus’ın Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey İrlanda, Fransa ve Fas’ta bulunan dört Spirit tesisini devralmasını içerecek. Bu tesisler A350 ve A220 jetlerinin bileşenlerinden sorumludur. Ayrıca Airbus, Spirit AeroSystems’in merkezinin bulunduğu Wichita, Kansas’ta A220 için yürütülen bazı küçük faaliyetleri de üstlenecek.

Airbus tarafından belirtildiği üzere, anlaşmanın kesinleşmesi için durum tespiti bekleniyor. Şirket bu hamleyi, uçak üretimi için daha sürdürülebilir bir yol sağlamanın bir yolu olarak görüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu