Haber

Ağrı Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu açıldı

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağrı Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu Açılış Törenine canlı temasla katıldı

Açılışı yapılacak 70 kilometrelik bölünmüş yolun güzel geçmesi temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin 9 kilometrelik Hamur çevre yolunun da önümüzdeki yıl tamamlanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece tarihi İpek Yolu’nun bu önemli güzergahını 79 kilometrelik iki gidiş, iki gidiş olmak üzere hızlı, konforlu ve güvenli bir ulaşıma kavuşturuyoruz.” dedi.

Murat Nehri üzerine kurulacak hidroelektrik santralinin baraj alanına inşa ettikleri Tutak Viyadüğü ile şimdiden bölgede ulaşımın aksamasında sorun yaşadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yol sayesinde Yaklaşık 2.5 milyar liralık yatırımla hayata geçirdiğimiz Ağrı Patnos arası 1 saatte değil 35 dakikada kat edilecek projemizin ülkemize yıllık katkısı 111 milyon lira iken, zamandan 70 milyon lira. akaryakıttan 41 milyon lira, yaklaşık 8 bin 500 karbon azaltımına da vesile olacak. Hemen her gün ülkemize kazandırdığımız iş ve hizmet kervanına eklediğimiz bu yol projesi aralıklarla gönüllerimizi bağlamaktadır. Yaklaşacağına inanıyorum.” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımlarıyla Ağrı Dağı’nın büyüklüğünden aldığı güç ve ilhamla tarih boyunca bilim, sanat ve irfan yatağı olmuş bu coğrafyanın önünde yeni bir sayfa açtıklarını ifade etti. ulaşım yatırımlarını kalkınmanın temel altyapısı olarak görmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kara, hava, demiryolu ulaşım hatlarının kurulmadığı yerde yatırım olmaz, üretim olmaz, istihdam olmaz. Ülkemizde 6 bin kilometre olan bölünmüş yolların uzunluğunu 29 kilometreye çıkardık. Bin kilometre, havalimanlarının sayısını 26’dan 57’ye, Demiryollarımızı tamamen yenileyerek bunu başardık.” söz konusu.

“FIRSAT EŞİTLİĞİNİ OLUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞTIK”

Eğitimden sağlığa, enerjiden şehirciliğe her alanda benzer yatırımları hayata geçirerek ülkenin her köşesinde fırsat eşitliğini tesis etmek için çalıştıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Batı’da ne varsa aynısı olacak dedik. Hamdolsun sanayi ve ticaret ülkemizin sadece bölgelerinde değil 81 ilimizin tamamında yoğunlaşmış durumda.Ülkemizde ihracat yapmayan ilimizin olmaması da bu gerçeği gösteriyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör tehdidinin sınırların ötesine itilmesiyle Doğu Anadolu Bölgesi’nde gözle görülür bir yatırım hareketliliği yaşandığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ağrı, yıllarca milletimize zarar vermekle kalmayıp, refahına engel olarak kalkınmasına da engel olanların ortadan kaybolmasıyla gerçek kimliğini bulmaya başlamıştır. devam eden projeleri hızla tamamlayarak ve ihtiyaca göre yeni projeleri hayata geçirerek Üniversitemizden yurtlarımıza, spor tesislerimizden hastanelerimize, toplu konutlarımızdan evlerimize kadar birçok çalışmayla Ağrı’yı ​​Türkiye’nin Yüzyılı’na hazırladık. barajlarımızdan, sulama tesislerimizden sanayi kuruluşlarımıza kadar yollarımız.”

“AĞRI’NIN YÜZYIL TÜRKİYE’DE HAKKI OLAN YERİ ALACAK YENİ BİR SIZINTI BAŞLATACAĞINA İNANIYORUM”

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve her aşamada desteklediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ağrı’nın 2023 yılında yeni bir atılım başlatarak, 20. Türkiye tercihini doğrudan kullanarak.” söz konusu.

Ağrı-Patnos yolunun bölgenin tarım, hayvancılık, ticaret, sanayi ve turizm potansiyelinin daha aktif kullanılmasına değerli katkılar sağlayacağına inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin kente kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti.

Ağrı’nın sınır beyliği olduğu bu bölgenin ekonomik ve sosyal hareketliliğinin Zangezur güzergahının hayata geçmesiyle zirveye ulaşacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkedeki güven ve istikrar, kardeşlik ve barış ikliminin sıkı bir şekilde korunması gerektiğini vurguladı. bunun için.

“Yıllardır zamanımızı ve enerjimizi tüketen terör belasıyla başımıza bela olanların, canımızı yakanların, dikkatimizi dağıtanların amacı, elimizdeki fırsatı kullanmamıza engel olmaktı.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu devrin artık bittiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu