Haber

ABD’den Ortadoğu’ya yeni takviye: Hava savunma sistemi gönderiliyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ortadoğu’ya THAAD hava savunma sistemi ve ek Patriot hava savunma füze sisteminin gönderileceğini duyurdu. Pentagon buna gerekçe olarak son günlerde bölgede ABD askerlerine yönelik saldırıları gösterdi.

ABD’nin zaten bölgede önemli bir deniz gücü var. Bölgede iki uçak gemisi ve onları destekleyen savaş gemileri bulunuyor.

Amerika’nın Sesi Türkçe’nin haberine göre, Savunma Bakanı Llyod Austin, yazılı açıklamasında, Başkan Biden’la ‘İran ve İran güçlerinin Orta Doğu’da gerilimi artırdığı’ yönünde detaylı görüşmelerin ardından, Savunma Bakanlığı’na, İran’ın güçlendirilmesi için ek adımlar atması talimatını verdiğini kaydetti. bölgedeki konumu.

‘EK ASKERLER DE SİPARİŞ EDİLDİ’

Austin ayrıca, bölgede konuşlandırılmak üzere ilave sayıda askerin ‘hazır’ olması emrinin verildiğini kaydetti ancak sayısını belirtmedi. Pentagon daha önce 2 bin askerin bölgede konuşlanmaya hazır olmasını emretmişti.

Austin, bu adımların bölgede caydırıcılık yoluyla ABD kuvvetlerinin savunma gücünü artıracağını ve İsrail’in savunmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Bölgeye ek hava savunma sistemleri konuşlandırma kararı, Biden yönetiminin İran’la gerilimin azalmasını gerekçe göstererek hava savunma sistemlerini Orta Doğu’dan çekmesinden iki yıl sonra geldi. Patriot, ABD’nin en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor.

THAAD sistemi aynı zamanda güçlü bir radara da sahiptir. ABD’nin 2016 yılında bu sistemi Güney Kore’ye konuşlandırması Çin’in tepkisini çekmişti. (DIŞ HABER)

pertekajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu